Pionowa czy pozioma? Na jaką wyciskarkę do soków się zdecydować?

W świecie zdrowego stylu życia coraz więcej osób decyduje się na zakup wyciskarki do soków. Wybór odpowiedniego modelu może być jednak trudny, szczególnie gdy stajemy przed dylematem, czy wybrać wyciskarkę pionową, czy poziomą. W niniejszym artykule porównamy te dwa rodzaje urządzeń i podpowiemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze najlepszej wyciskarki do soków.

Budowa i zasada działania wyciskarek pionowych i poziomych

Wyciskarki pionowe i poziome różnią się przede wszystkim budową oraz zasadą działania. Wyciskarki pionowe są mniejsze i zajmują mniej miejsca na blacie kuchennym. Ich głównym elementem jest spiralny wałek, który obraca się w pionie, ściskając owoce i warzywa o ścianki komory. Wyciskarki poziome natomiast mają dłuższy wałek umieszczony poziomo, który przesuwa surowce przez komorę, jednocześnie je rozdrabniając i wyciskając sok.

Lepiej wybrać wyciskarkę pionową czy poziomą? Porównanie wad i zalet

Jeśli chodzi o efektywność wyciskania soku, oba rodzaje wyciskarek mają swoje zalety i wady. Przykładowo, pionowa wyciskarka Kuvings Evo poradzi sobie lepiej z miękkimi owocami, takimi jak jagody czy truskawki, oraz warzywami liściastymi. Dzięki jej konstrukcji, sok jest wyciskany szybciej i łatwiej. Wyciskarki poziome natomiast sprawdzają się lepiej przy twardych owocach i warzywach, takich jak marchew czy buraki. Ich wałek poziomy pozwala na dokładniejsze rozdrobnienie surowców, co przekłada się na wyższą wydajność wyciskania soku.

W kwestii łatwości obsługi oraz czyszczenia, wyciskarki pionowe mają nieco przewagę nad poziomymi. Ze względu na mniejszą liczbę części, są one prostsze w montażu, demontażu oraz czyszczeniu. Ponadto, ich pionowa konstrukcja sprawia, że są one łatwiejsze do napełniania surowcami. Wyciskarki poziome natomiast wymagają nieco więcej czasu i wysiłku przy czyszczeniu oraz obsłudze, ale dla niektórych osób może to być akceptowalne ze względu na ich wyższą efektywność wyciskania soku.

Wyciskarki pionowe są zazwyczaj nieco tańsze od poziomych, co może być istotnym czynnikiem przy wyborze urządzenia. Warto jednak pamiętać, że cena nie zawsze jest równoznaczna z jakością, dlatego warto dokładnie przeanalizować ofertę i wybrać model, który będzie najlepiej odpowiadał naszym potrzebom.

Wiele wyciskarek do soków posiada dodatkowe funkcje, takie jak możliwość mielenia orzechów, przygotowywania masła orzechowego czy sorbetów. Wyciskarki poziome często mają więcej takich funkcji niż pionowe, co może być atutem dla osób poszukujących wszechstronnego urządzenia. Przed zakupem warto zastanowić się, jakie funkcje są dla nas ważne i czy dany model wyciskarki będzie w stanie je spełnić.

Podsumowując, zarówno wyciskarki pionowe, jak i poziome mają swoje zalety i wady. Wybór odpowiedniego modelu zależy od naszych indywidualnych potrzeb, preferencji oraz budżetu. Przed zakupem warto dokładnie przeanalizować ofertę rynkową oraz zastanowić się, jakie funkcje są dla nas najważniejsze.

Opublikowano w Blog